Critics Selection Awards convey out the celebs

Niecy Nash-Betts poses within the press room with the award for best possible supporting actress in a restricted collection or film made for tv for “Monster: The Jeffrey Dahmer Tale” on the twenty eighth annual Critics Selection Awards at The Fairmont Century Plaza Resort on Sunday, Jan. 15, 2023, in Los Angeles. (Picture by way of Jordan Strauss/Invision/AP)

The 2023 Critics Selection Awards adopted a unique script.

Sunday’s Los Angeles rite honoring movie and TV noticed the multiverse journey “The whole lot In every single place All at As soon as” win best possible image and “The Whale” big name Brendan Fraser take house best possible actor in a film.

The wins got here after closing week’s Golden Globe Awards named Steven Spielberg’s semi-autobiographical “The Fabelmans” best possible drama movie, whilst “Elvis” big name Austin Butler gained best possible actor within the style.

“I used to be within the barren region, and I most definitely must have left a path of breadcrumbs, however you discovered me,” Fraser informed “The Whale” director Darren Aronofsky, choking again tears all through Sunday’s acceptance speech for his portrayal of a person suffering with weight problems.

Daniel Kwan and Daniel Scheinert gained the Critics Selection Award for best possible director for “The whole lot In every single place All at As soon as,” which led all motion pictures with 14 nominations. The highest directing honor went to Spielberg on the Golden Globes.

Sunday’s display did come with some crossover with the Globes, as “Tár” big name Cate Blanchett gained best possible actress in a film, Ke Huy Quan won best possible supporting actor for “The whole lot In every single place All at As soon as” and Angela Bassett took best possible supporting actress for “Black Panther.”

At the TV aspect, “Abbott Fundamental” gained best possible comedy collection and “Euphoria” big name Zendaya took house best possible actress in a drama collection after profitable similar honors on the Globes.

The Critics Selection Award for best possible drama collection went to “Higher Name Saul.” HBO’s “Recreation of Thrones” prequel “Space of the Dragon” gained that class on the Globes.

Sunday’s display on the Fairmont Century Plaza used to be hosted by way of Chelsea Handler, making it the primary time in 5 years Taye Diggs didn’t emcee the Critics Selection Awards.

Waterbury local Sheryl Lee Ralph gained best possible supporting actress in a comedy TV collection for her flip in “Abbott Fundamental.” As she did eventually 12 months’s Emmys, she delilvered an emotional acceptance speech.

“Everybody observing right here, come as regards to the display and concentrate. Other folks don’t have to love you,” she stated, shaking her finger because the digicam closed in. “Other folks don’t have to like you. They don’t even must appreciate you. However whilst you glance within the reflect, you higher love what you notice.”

Ke Huy Quan accepts the award for best possible supporting actor for “The whole lot In every single place All at As soon as” on the twenty eighth annual Critics Selection Awards at The Fairmont Century Plaza Resort on Sunday, Jan. 15, 2023, in Los Angeles. (AP Picture/Chris Pizzello)

“How do you apply that?” Henry Winkler quipped as he took his flip on the podium to simply accept his award for best possible supporting actor for his position in “Barry.”

The nominees and the winners had been:

BEST PICTURE

Avatar: The Means of Water

Babylon

The Banshees of Inisherin

Elvis

The whole lot In every single place All at As soon as (WINNER)

Brendan Fraser accepts the award for best possible actor for “The Whale” on the twenty eighth annual Critics Selection Awards at The Fairmont Century Plaza Resort on Sunday, Jan. 15, 2023, in Los Angeles. (AP Picture/Chris Pizzello)

The Fabelmans

Glass Onion: A Knives Out Thriller

RRR

Tár

Most sensible Gun: Maverick

Girls Speaking

BEST ACTOR

Austin Butler – Elvis

Tom Cruise – Most sensible Gun: Maverick

Colin Farrell – The Banshees of Inisherin

Brendan Fraser – The Whale (WINNER)

Paul Mescal – Aftersun

Invoice Nighy – Residing

BEST ACTRESS

Cate Blanchett – Tár (WINNER)

Viola Davis – The Lady King

Danielle Deadwyler – Until

Margot Robbie – Babylon

Michelle Williams – The Fabelmans

Michelle Yeoh – The whole lot In every single place All at As soon as

Henry Winkler reacts after profitable the Critics Selection Award as best possible supporting actor in a TV comedy collection for his position in “Barry.” In the back of him on the award rite in Los Angeles on Sunday evening is fellow winner Sheryl Lee Ralph. (AP)

BEST SUPPORTING ACTOR

Paul Dano – The Fabelmans

Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin

Judd Hirsch – The Fabelmans

Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin

Ke Huy Quan – The whole lot In every single place All at As soon as (WINNER)

Brian Tyree Henry – Causeway

BEST SUPPORTING ACTRESS

Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Perpetually (WINNER)

Jessie Buckley – Girls Speaking

Kerry Condon – The Banshees of Inisherin

Jamie Lee Curtis – The whole lot In every single place All at As soon as

Stephanie Hsu – The whole lot In every single place All at As soon as

Sheryl Lee Ralph poses within the press room with the award for best possible supporting actress in a comedy collection for “Abbott Fundamental” on the twenty eighth annual Critics Selection Awards at The Fairmont Century Plaza Resort on Sunday, Jan. 15, 2023, in Los Angeles. (Picture by way of Jordan Strauss/Invision/AP)

Janelle Monáe – Glass Onion: A Knives Out Thriller

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Frankie Corio – Aftersun

Jalyn Corridor – Until

Gabriel LaBelle – The Fabelmans (WINNER)

Bella Ramsey – Catherine Referred to as Birdy

Banks Repeta – Armageddon Time

Sadie Sink – The Whale

BEST ACTING ENSEMBLE

The Banshees of Inisherin

The whole lot In every single place All at As soon as

The Fabelmans

Glass Onion: A Knives Out Thriller (WINNER)

The Lady King

Girls Speaking

BEST DIRECTOR

James Cameron – Avatar: The Means of Water

Damien Chazelle – Babylon

Todd Box – Tár

Baz Luhrmann – Elvis

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – The whole lot In every single place All at As soon as (WINNER)

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin

Sarah Polley – Girls Speaking

Gina Prince-Bythewood – The Lady King

S. S. Rajamouli – RRR

Steven Spielberg – The Fabelmans

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Todd Box – Tár

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – The whole lot In every single place All at As soon as (WINNER)

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin

Steven Spielberg, Tony Kushner – The Fabelmans

Charlotte Wells – Aftersun

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Samuel D. Hunter – The Whale

Kazuo Ishiguro – Residing

Rian Johnson – Glass Onion: A Knives Out Thriller

Rebecca Lenkiewicz – She Mentioned

Sarah Polley – Girls Speaking (WINNER)

BEST CINEMATOGRAPHY

Russell Chippie – Avatar: The Means of Water

Roger Deakins – Empire of Gentle

Florian Hoffmeister – Tár

Janusz Kaminski – The Fabelmans

Claudio Miranda – Most sensible Gun: Maverick (WINNER)

Linus Sandgren – Babylon

BEST PRODUCTION DESIGN

Hannah Beachler, Lisa Ok. Periods – Black Panther: Wakanda Perpetually

Rick Carter, Karen O’Hara – The Fabelmans

Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – Avatar: The Means of Water

Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – The whole lot In every single place All at As soon as

Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – Elvis

Florencia Martin, Anthony Carlino – Babylon (WINNER)

BEST EDITING

Tom Pass – Babylon

Eddie Hamilton – Most sensible Gun: Maverick

Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – Avatar: The Means of Water

Paul Rogers – The whole lot In every single place All at As soon as (WINNER)

Matt Villa, Jonathan Redmond – Elvis

Monika Willi – Tár

BEST COSTUME DESIGN

Ruth E. Carter – Black Panther: Wakanda Perpetually (WINNER)

Jenny Eagan – Glass Onion: A Knives Out Thriller

Shirley Kurata – The whole lot In every single place All at As soon as

Catherine Martin – Elvis

Gersha Phillips – The Lady King

Mary Zophres – Babylon

BEST HAIR AND MAKEUP

Babylon

The Batman

Black Panther: Wakanda Perpetually

Elvis (WINNER)

The whole lot In every single place All at As soon as

The Whale

BEST VISUAL EFFECTS

Avatar: The Means of Water (WINNER)

The Batman

Black Panther: Wakanda Perpetually

The whole lot In every single place All at As soon as

RRR

Most sensible Gun: Maverick

BEST COMEDY

The Banshees of Inisherin

Bros

The whole lot In every single place All at As soon as

Glass Onion: A Knives Out Thriller (WINNER)

Triangle of Unhappiness

The Insufferable Weight of Huge Ability

BEST ANIMATED FEATURE

Guillermo del Toro’s Pinocchio (WINNER)

Marcel the Shell with Footwear On

Puss in Boots: The Ultimate Want

Turning Crimson

Wendell & Wild

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

All Quiet at the Western Entrance

Argentina, 1985

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Shut

Resolution to Depart

RRR (WINNER)

BEST SONG

“Carolina” – The place the Crawdads Sing

“Ciao Papa” – Guillermo del Toro’s Pinocchio

“Grasp My Hand” – Most sensible Gun: Maverick

“Raise Me Up” – Black Panther: Wakanda Perpetually

“Naatu Naatu” – RRR (WINNER)

“New Frame Rhumba” – White Noise

BEST SCORE

Alexandre Desplat – Guillermo del Toro’s Pinocchio

Michael Giacchino – The Batman

Hildur Guðnadóttir – Tár (WINNER)

Hildur Guðnadóttir – Girls Speaking

Justin Hurwitz – Babylon

John Williams – The Fabelmans

BEST DRAMA SERIES

Andor (Disney+)

Dangerous Sisters (Apple TV+)

Higher Name Saul (AMC) (WINNER)

The Crown (Netflix)

Euphoria (HBO)

The Just right Battle (Paramount+)

Space of the Dragon (HBO)

Severance (Apple TV+)

Yellowstone (Paramount Community)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jeff Bridges – The Outdated Guy (FX)

Sterling Ok. Brown – This Is Us (NBC)

Diego Luna – Andor (Disney+)

Bob Odenkirk – Higher Name Saul (AMC) (WINNER)

Adam Scott – Severance (Apple TV+)

Antony Starr – The Boys (Top Video)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Just right Battle (Paramount+)

Sharon Horgan – Dangerous Sisters (Apple TV+)

Laura Linney – Ozark (Netflix)

Mandy Moore – This Is Us (NBC)

Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Community)

Zendaya – Euphoria (HBO) (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Andre Braugher – The Just right Battle (Paramount+)

Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Energy (Top Video)

Michael Emerson – Evil (Paramount+)

Giancarlo Esposito – Higher Name Saul (AMC) (WINNER)

John Lithgow – The Outdated Guy (FX)

Matt Smith – Space of the Dragon (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Milly Alcock – Space of the Dragon (HBO)

Carol Burnett – Higher Name Saul (AMC)

Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO) (WINNER)

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Audra McDonald – The Just right Battle (Paramount+)

Rhea Seehorn – Higher Name Saul (AMC)

BEST COMEDY SERIES

Abbott Fundamental (ABC) (WINNER)

Barry (HBO)

The Undergo (FX)

Higher Issues (FX)

Ghosts (CBS)

Hacks (HBO Max)

Reboot (Hulu)

Reservation Canine (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Matt Berry – What We Do within the Shadows (FX)

Invoice Hader – Barry (HBO)

Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)

Steve Martin – Handiest Murders within the Development (Hulu)

Jeremy Allen White – The Undergo (FX) (WINNER)

D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Canine (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Christina Applegate – Lifeless to Me (Netflix)

Quinta Brunson – Abbott Fundamental (ABC)

Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)

Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)

Devery Jacobs – Reservation Canine (FX)

Jean Good – Hacks (HBO Max) (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)

Leslie Jordan – Name Me Kat (Fox)

James Marsden – Lifeless to Me (Netflix)

Chris Perfetti – Abbott Fundamental (ABC)

Tyler James Williams – Abbott Fundamental (ABC)

Henry Winkler – Barry (HBO) (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reservation Canine (FX)

Ayo Edebiri – The Undergo (FX)

Marcia Homosexual Harden – Uncoupled (Netflix)

Janelle James – Abbott Fundamental (ABC)

Annie Potts – Younger Sheldon (CBS)

Sheryl Lee Ralph – Abbott Fundamental (ABC) (WINNER)

BEST LIMITED SERIES

The Dropout (Hulu) (WINNER)

Gaslit (Starz)

The Lady from Plainville (Hulu)

The Be offering (Paramount+)

Pam & Tommy (Hulu)

Station 11 (HBO Max)

This Is Going to Harm (AMC+)

Beneath the Banner of Heaven (FX)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Contemporary (Hulu)

Prey (Hulu)

Ray Donovan: The Film (Showtime)

The Survivor (HBO)

3 Months (Paramount+)

Bizarre: The Al Yankovic Tale (The Roku Channel) (WINNER)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Ben Foster – The Survivor (HBO)

Andrew Garfield – Beneath the Banner of Heaven (FX)

Samuel L. Jackson – The Ultimate Days of Ptolemy Gray (Apple TV+)

Daniel Radcliffe – Bizarre: The Al Yankovic Tale (The Roku Channel) (WINNER)

Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)

Ben Whishaw – That is Going to Harm (AMC+)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)

Lily James – Pam & Tommy (Hulu)

Amber Midthunder – Prey (Hulu)

Julia Roberts – Gaslit (Starz)

Michelle Pfeiffer – The First Girl (Showtime)

Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu) (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)

Domhnall Gleeson – The Affected person (FX)

Matthew Goode – The Be offering (Paramount+)

Paul Walter Hauser – Black Chicken (Apple TV+) (WINNER)

Ray Liotta – Black Chicken (Apple TV+)

Shea Whigham – Gaslit (Starz)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Claire Danes – Fleishman Is in Bother (FX)

Dominique Fishback – The Ultimate Days of Ptolemy Gray (Apple TV+)

Betty Gilpin – Gaslit (Starz)

Melanie Lynskey – Sweet (Hulu)

Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Tale (Netflix) (WINNER)

Juno Temple – The Be offering (Paramount+)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

1899 (Netflix)

Borgen (Netflix)

Odd Legal professional Woo (Netflix)

Garcia! (HBO Max)

The Kingdom Exodus (MUBI)

Kleo (Netflix)

My Good Good friend (HBO)

Pachinko (Apple TV+) (WINNER)

Tehran (Apple TV+)

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)

Bob’s Burgers (Fox)

Genndy Tartakovsky’s Primal (Grownup Swim)

Harley Quinn (HBO Max) (WINNER)

Superstar Trek: Decrease Decks (Paramount+)

Undone (Top Video)

BEST TALK SHOW

The Amber Ruffin Display (Peacock)

Complete Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Display (NBC)

Ultimate Week This night with John Oliver (HBO) (WINNER)

Past due Night time with Seth Meyers (NBC)

Watch What Occurs Are living with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL

Fortune Feimster: Just right Fortune (Netflix)

Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)

Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)

Nikki Glaser: Just right Blank Dirt (HBO)

Norm Macdonald: Not anything Particular (Netflix) (WINNER)

Would It Kill You to Chuckle? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

Leave a Comment