Critics Selection Awards 2023 — Abbott Fundamental, Higher Name Saul Win

The Critics Selection Awards have been as soon as once more passed out Sunday evening all through a three-hour rite hosted by way of Chelsea Handler. The display aired reside from the Fairmont Century Plaza Lodge in Los Angeles at 7/6c on The CW.

Main the TV pack in wins used to be the general season of Higher Name Saul. The AMC drama took house 3 victories for Very best Drama Collection, along with Very best Actor and Supporting Actor for Bob Odenkirk and Giancarlo Esposito, respectively.

At the comedy aspect of items, ABC’s Abbott Fundamental gained trophies for 2 out of six of its nominations: Very best Comedy Collection and Very best Supporting Actress for Sheryl Lee Ralph.

Tying Abbott with two wins used to be Hulu’s The Dropout, which got here out on most sensible within the Very best Restricted Collection class, along with Very best Actress in a Restricted Collection for its lead Amanda Seyfried.

Who else emerged victorious? View the entire checklist of this yr’s TV winners under.

BEST DRAMA SERIES
Andor (Disney+)
Dangerous Sisters (Apple TV+)
Higher Name Saul (AMC) WINNER
The Crown (Netflix)
Euphoria (HBO)
The Just right Combat (Paramount+)
Area of the Dragon (HBO)
Severance (Apple TV+)
Yellowstone (Paramount Community)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jeff Bridges, The Outdated Guy
Sterling Okay. Brown, This Is Us
Diego Luna, Andor
Bob Odenkirk, Higher Name Saul — WINNER
Adam Scott, Severance
Antony Starr, The Boys

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski, The Just right Combat
Sharon Horgan, Dangerous Sisters
Laura Linney, Ozark
Mandy Moore, This Is Us
Kelly Reilly, Yellowstone
Zendaya, Euphoria — WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Andre Braugher, The Just right Combat
Ismael Cruz Córdova, The Lord of the Rings: The Rings of Energy
Michael Emerson, Evil
Giancarlo Esposito, Higher Name Saul — WINNER
John Lithgow, The Outdated Guy
Matt Smith, Area of the Dragon

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Milly Alcock, Area of the Dragon
Carol Burnett, Higher Name Saul
Jennifer Coolidge, The White Lotus — WINNER
Julia Garner, Ozark
Audra McDonald, The Just right Combat
Rhea Seehorn, Higher Name Saul

BEST COMEDY SERIES
Abbott Fundamental (ABC) WINNER
Barry (HBO)
The Undergo (FX)
Higher Issues (FX)
Ghosts (CBS)
Hacks (HBO Max)
Reboot (Hulu)
Reservation Canine (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Matt Berry, What We Do within the Shadows
Invoice Hader, Barry
Keegan-Michael Key, Reboot
Steve Martin, Best Murders within the Construction
Jeremy Allen White, The Undergo — WINNER
D’Pharaoh Woon-A-Tai, Reservation Canine

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Christina Applegate, Lifeless to Me
Quinta Brunson, Abbott Fundamental
Kaley Cuoco, The Flight Attendant
Renée Elise Goldsberry, Girls5eva
Devery Jacobs, Reservation Canine
Jean Sensible, Hacks — WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Brandon Scott Jones, Ghosts
Leslie Jordan, Name Me Kat
James Marsden, Lifeless to Me
Chris Perfetti, Abbott Fundamental
Tyler James Williams, Abbott Fundamental
Henry Winkler, Barry — WINNER

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Paulina Alexis, Reservation Canine
Ayo Edebiri, The Undergo
Marcia Homosexual Harden, Uncoupled
Janelle James, Abbott Fundamental
Annie Potts, Younger Sheldon
Sheryl Lee Ralph, Abbott Fundamental — WINNER

BEST LIMITED SERIES
The Dropout (Hulu) WINNER
Gaslit (Starz)
The Woman from Plainville (Hulu)
The Be offering (Paramount+)
Pam & Tommy (Hulu)
Station 11 (HBO Max)
This Is Going to Harm (AMC+)
Below the Banner of Heaven (FX)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
Contemporary (Hulu)
Prey (Hulu)
Ray Donovan: The Film (Showtime)
The Survivor (HBO)
3 Months (Paramount+)
Bizarre: The Al Yankovic Tale (The Roku Channel) WINNER

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Ben Foster, The Survivor
Andrew Garfield, Below the Banner of Heaven
Samuel L. Jackson, The Remaining Days of Ptolemy Gray
Daniel Radcliffe, Bizarre: The Al Yankovic Tale — WINNER
Sebastian Stan, Pam & Tommy
Ben Whishaw, This Is Going to Harm

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Julia Garner, Inventing Anna
Lily James, Pam & Tommy
Amber Midthunder, Prey
Julia Roberts, Gaslit
Michelle Pfeiffer, The First Woman
Amanda Seyfried, The Dropout WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Murray Bartlett, Welcome to Chippendales
Domhnall Gleeson, The Affected person
Matthew Goode, The Be offering
Paul Walter Hauser, Black Hen — WINNER
Ray Liotta, Black Hen
Shea Whigham, Gaslit

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Claire Danes, Fleishman Is In Bother
Dominique Fishback, The Remaining Days of Ptolemy Gray
Betty Gilpin, Gaslit
Melanie Lynskey, Sweet
Niecy Nash-Betts, Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Tale — WINNER
Juno Temple, The Be offering

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES
1899 (Netflix)
Borgen (Netflix)
Unusual Legal professional Woo (Netflix)
Garcia! (HBO Max)
The Kingdom Exodus (MUBI)
Kleo (Netflix)
My Good Good friend (HBO)
Pachinko (Apple TV+) WINNER
Tehran (Apple TV+)

BEST ANIMATED SERIES
Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Genndy Tartakovsky’s Primal (Grownup Swim)
Harley Quinn (HBO Max) — WINNER
Megastar Trek: Decrease Decks (Paramount+)
Undone (High Video)

BEST TALK SHOW
The Amber Ruffin Display (Peacock)
Complete Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Display (NBC)
Remaining Week This night with John Oliver (HBO) WINNER
Overdue Night time with Seth Meyers (NBC)
Watch What Occurs Reside with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL
Fortune Feimster: Just right Fortune (Netflix)
Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)
Nikki Glaser: Just right Blank Dirt (HBO)
Norm Macdonald: Not anything Particular (Netflix) WINNER
Would It Kill You to Chortle? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

Leave a Comment